Lewada ART CUP odbywają się w Zakrzowie k. Kędzierzyna-Koźla od 1998 roku.

Co roku gościmy w Zakrzowie około pięćdziesięciu znanych z dużego i małego ekranu artystów, którzy biorą udział w jednej z czterech konkurencji jeździeckich, albo są gośćmi imprezy, kibicującymi swoim kolegom.

Pomysłodawcami zawodów są Andrzej Sałacki - prezes "Ludowego Klubu Jeździeckiego Lewada oraz prezenterka TVP Katarzyna Dowbor.

Mistrzostwa rozgrywane są w czterech konkurencjach jeździeckich: skokach przez przeszkody, ujeżdżeniu, powożeniu i western riding.

Zmagania artystów podziwiane są przez wielotysięczną publiczność, a zawodom towarzyszy wiele dodatkowych atrakcji, m.in.: pokazy jeździeckie, pokazy musztry paradnej orkiestr, mini recitale, pokaz pirotechniczny, występy kabaretowe, koncerty i spotkania publiczności z przybyłymi gwiazdami.

Ludowy Klub Jeździecki LEWADA jest znanym i liczącym się na arenie sportowej klubem specjalizującym się w ujeżdżeniu.Ujeżdżenie to konkurencja olimpijska, porównywana do jazdy figurowej - elegancki taniec z koniem. 

Siedzibą klubu jest XIX wieczny pałacyk położony w starym parku w Zakrzowie na Opolszczyźnie, pomiędzy Kędzierzynem-Koźlem a Raciborzem w gminie Polska Cerekiew. Każdego roku klub organizuje kilkanaście imprez jeździeckich na które zapraszamy działaczy oraz sympatyków sportów jeździeckich. Organizujemy również imprezy o charakterze kulturalnym - koncerty, wystawy malarstwa i fotografii, plenery artystyczne.